Spam Engelleme

SPAM Nedir ?  Onka Bilişim 

Son zamanlarda sorun yaratan olaylardan biri de Internet kullanıcılarının “Spam” dediği, bazı ticari şirketlerin gönderdiği, kendi ürün ve hizmetlerinin satın alınmasını isteyen, içeriksiz işe yaramayan E-maillerdir. Bazen, bu E-maillerde satıcının sitesinin ziyaret edilmesi istenir. Genelde böyle E-mailler aranması istenen bir telefon numarası, para gönderilmesi için bir adres ya da satıcının Web sitesini ziyaret edip alışveriş yapmanızı tavsiye eden mesajlar içerir.

Spam küçük bir rahatsızlık gibi geliyorsa da aslında büyük problemler yaratabilir. Spam, Interneti istenmeyen mesajlarla doldurup E-maillerin gecikmesine veya kaybolmasına neden olur. Internet hatlarına ayak bağı olarak diğer bilgilerin daha yavaş gönderilmelerine sebebiyet verir. Özellikle E-mail servislerine saat başına ücret ödeyenlerin, istenmeyen mesajları almalarına, bunları temizlemek için de zaman harcamalarına neden olur. Ek olarak bazı Spam’cılar başka insanların isimlerini ve adreslerini kullanarak bu kişilere kızgın E-mailler atılmasına neden olurlar. Bu yüzden Webmaster’ların ve posta yöneticilerinin Spam mesajlarını adres ve isimden yararlanarak ayıklaması zorlaşır. Hatta bazen Spam’cılar başka insanların server (sunucu)larını kullanarak kendi işe yaramaz mesajlarını gönderir ve bunun faturasını da o insanların ödemesine neden olurlar.

Spamcılar genelde E-mail adreslerini içeren listeler satın alır ya da toplarlar. Daha sonra özel bir yazılım kullanarak davetiyesini listedeki herkese ki bu genelde onbinlerce kişi olmaktadır, gönderir. Spamcılar kendi kimliklerini saklamak için sahte isimler yaratarak, hatta Spam mesajlarını başka serverlara yükleyerek gönderdikleri için, e-maillerin nereden geldiğinin bulunmasını imkansız kılarlar. Genellikle bu mesajı alan kişi listeden çıkmak için spamcının adresine bir cevap yollar. Fakat bu durumda kullanıcının adresi belirginleştiğinden daha da çok Spam mesajı alır.

Onka Bilişim olarak;

Spamı engellemek için bilinen spamcıların mesajlarını filtre edebilen e-mail yazılımları vardır. Fakat bu her zaman iyi sonuç vermez, çünkü spamcılar sıkça adres değiştirir ya da sahtesini yaratırlar. Mahkemelerin bu duruma müdahale etmesi için bazı girişimler yapılmıştır.  Fakat bu yasalar çıkana kadar internet üzerinde, Spamı engellemeniz için, Spam filtrelerini sizler için kurup gerekli ayarlamaları yapıyoruz.